HC Profiler: EG Construction Site fungerer bare - enkel timeregistrering
”Vi er mega glade for det. Nemt at bruge. Medarbejderne har det på telefonen, og jeg har overblikket”, siger Michael Larsen, direktør i maskinsnedkeriet HC Profiler.
Vi hjælper både håndværksmestre, entreprenører og rådgivningsvirksomheder med at optimere deres forretning med software, der bygger på praktisk erfaring og den nyeste digitale viden.
Måske er der særligt ét område, der tager for meget af din tid - måske har du brug for en hånd med at optimere flere af virksomhedens processer.
- Hvad skal fakturaen lyde på?
- Hvad har jeg tidligere faktureret kunden?
- Har materialepriserne ændret sig?
- Hvor meget tid var det lige vi brugte?
Dette er blot nogle af de spørgsmål, mange håndværkere stiller sig selv hver dag.
Ofte resulterer det desværre i, at man ikke får faktureret det rigtige til kunden, og dermed ikke tjener de penge, man burde. Med EG Xena har du heldigvis løsningen.
At have styr på sager, projekter og ordrer er lettere sagt end gjort, når man har gang i mange ting på én gang. Det kræver overblik.
EG Xena kombinerer det bedste fra regnskabssystemet med sags-, projekt- og ordrefunktioner, der er specielt udviklede til byggeprocesserne, og som gør det let for dig at samarbejde med både kolleger, kunder, leverandører og eksterne partnere.
Det skal være nemt at planlægge arbejdsdagen, samtidig med at du minimerer tidsspilde, stress og misforståelser hos medarbejderne.
Med EG's løsninger, er det slut med traditionelle arbejdssedler. Dine medarbejdere registrerer hurtigt time- og materialeforbrug på deres smartphone, allerede mens de er hos kunden.
Det giver indblik i økonomien på samtlige opgaver og gør det nemt at udstede korrekte fakturaer, så du hurtigere kan få betaling for afsluttede opgaver.
Læs mere om EG Construction Site Time
EG Tracetool
Få styr på virksomhedens materiel, gør din værktøjssporing digital og få mulighed for udlevering af værktøjer on-the-spot.
Kvaliteten skal være i orden! Men med en travl hverdag og mange opgaver på forskellige projekter, så risikerer man at glemme noget.
Med EG's løsninger er du sikker på, at der er sammenhæng mellem byggesagen og din kvalitetssikring. Det er din garanti for, at du får kigget alting efter og undgår de ubehagelige samtaler med kunderne senere.
Dine medarbejdere har nem adgang til eksisterende dokumentation om en opgave og kan selv supplere med fx nye billeder og informationer fra deres smartphone.
Du har også mulighed for at skabe dine helt egne KS-skemaer, så de opfylder netop dit behov.
Er du VVS'er eller el-installatør?
Vi har Danmarks største udvalg af kalkulationsløsninger til byggebranchen:
EG SmartKalk – kalkulation til små og mellemstore håndværkere og entreprenører
EG MalerKalk – kalkulation til malervirksomheder
EG CalWin Dynamic – kalkulation til el- og VVS-installatører
EG Corbis – tilbudsgivning til el- og VVS-installatører
EG Kalkia (tidligere PM El-beregning) – kalkulation til el-installatører
EG Visual Kalkulation – et effektivt kalkulationsprogram til håndværkere
Vælg EG Lønservice, så du kan fokusere på din kerneforretning
Med EG Lønservice kan du trygt køre lønnen, da vi overvåger satser og tjekker for fejl. Derved slipper du for besværet med at holde styr på overenskomster, og du udbetaler den rigtige løn til tiden - hver gang.
Åbningstiderne finder du nederst på siden.
Vælg din branche og se, hvilket system, vi anbefaler til dig.
EG har med enkle it-løsninger hjulpet mere end 500 tømrervirksomheder til en nemmere hverdag.
EG har med enkle it-løsninger hjulpet mere end 200 murervirksomheder til en nemmere hverdag.
EG har med enkle it-løsninger hjulpet mere end 200 malervirksomheder til en nemmere hverdag.
EG har med enkle it-løsninger hjulpet mere end 200 entreprenørvirksomheder til en nemmere hverdag.
EG har med enkle it-løsninger hjulpet mere end 100 arkitekt- og rådgivningsvirksomheder inden for byggeriet til en nemmere hverdag.
EG har med enkle it-løsninger hjulpet mere end 1.500 store og mindre virksomheder inden for byggeriet til en nemmere hverdag.
EG har med enkle it-løsninger hjulpet mere end 300 el-installatører til en nemmere hverdag.
EG har med enkle it-løsninger hjulpet mere end 300 VVS-installatører til en nemmere hverdag.
”Vi er mega glade for det. Nemt at bruge. Medarbejderne har det på telefonen, og jeg har overblikket”, siger Michael Larsen, direktør i maskinsnedkeriet HC Profiler.
"Der er kommet bedre styr på de forskellige overenskomstsatser og lærlingenes løn, efter vi har fået EG Lønservice", siger Anders Yderholm, direktør i LY-BYG ApS. Læs mere
- EG AjourQA sparer os for meget tid, når vi kvalitetssikrer. Et super værktøj med en simpel brugerflade, der gør det ret nemt at dokumentere i vores sager, siger Martin Aagaard, projektleder og partner, m2air A/S.
- Jeg kan kun anbefale en partneraftale. Kunderne får en god service, der understøtter deres forretning, og vi kan præsentere vores sortiment allerede i tilbudsfasen, siger Erik Ebbe, ejer af GN Belysning A/S. Læs mere
- Alt i alt giver EG Kalkia os et godt overblik over alle vores entrepriser, siger Lars Larsen, beregner og indkøber i El-Team Vest.
- Alle funktioner er der, og EG Kalkia er utrolig fleksibelt til kalkulation af el-entrepriser, siger Finn Rygaard, tilbudschef, Kemp & Lauritzen A/S. Læs mere
- Et nemt og overskueligt program. Enkelt at oprette nye tilbud og håndtere priser, mængder og akkorder. Vi bruger EG SmartKalk sammen med Bluebeam og sparer meget tid, siger Rene Bundgaard Lynge, tilbudsleder, TL BYG A/S. Læs mere
- EG Sigma er intuitivt at bruge og gør, at vi kan samle tilbudsdelen centralt ét sted, siger Jens Brøndum, teknisk direktør i entreprenørfirmaet VAM A/S med 170 medarbejdere.
- EG Lønservice er enkelt at bruge, og man kan altid få hjælp, siger Heidi Rasmussen, tømrer- og snedkerfirmaet Frede West A/S.
- De har styr på overenskomster, pension og ferie. EG Lønservice gør mit arbejde med lønnen enkelt, siger malermester Svend Bøgh, ejer af Gravgaards Malerfirma i Struer.
Vi giver dig faglig, relevant viden om, hvad der sker på EG Construction-området direkte i din indbakke. Du vil udelukkende modtage målrettede e-mails - bl.a. med:
Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.
Med tilmeldingen giver du samtykke til at modtage e-mails fra EG's selskaber. Se mere information om samtykket her.
Vi sammenlægger EG AjourQA og Inspect for at gøre det lettere at bruge.
EG Construction Days i 2022 var en kæmpe succes, derfor skal vi selvfølgelig mødes igen i år. Det bliver fra den 20. november, hvor vi igen mødes i branchen om de nyeste muligheder og krav inden for IT og byggeri.
EG TraceTool-brugerne i byggebranchen efterlyste på EG Construction Days sidste år en bestemt integration til deres digitale værktøjsstyring. Den har de nu fået.
Den 20. april 2023 lancerer EG Construction et nyt LCA-værktøj i kalkulationsprogrammet EG SmartKalk, hvor du kan beregne CO2-aftryk og økonomi samlet.
Kom og mød vores brancheeksperter på fagmessen BYGGERI '23 fra d. 21.-24. marts. EG Construction kommer med et stærkt udbud af digitale værktøjer - til alle faser af byggeriet.
2023 byder på mange aktiviteter i EG Construction. Der er både mulighed for at møde vores brancheeksperter på en af de syv messer og konferencer, vi deltager på og også på EG's morgenmøder og kurser.
EG Construction er i hele Norden. Det er virkelig stærkt for vores kunder, da vi i Danmark kan få super effektive løsninger fra andre markeder
Fra d. 8. marts til og med d. 19. april 2023 afholder EG gratis seminarer i EG Visual Administration på 6 forskellige lokationer i Danmark.
Dansk Boligbyg, en af Danmarks største entreprenører, tester lige nu om en digital platform fra EG Ajour kan gøre kommunikationen nemmere og optimere hele entreprisen.
EG Construction Days er et helt nyt tiltag fra EG. Det er gratis at deltage. Byggedagene er for alle fag; tømrer, murer, maler samt el & vvs.
LCA - et begreb, der pludselig er overalt. Hvad er det, og hvad betyder det for dig? Her giver vi dig et nemt og overskueligt indblik, og gode råd til, hvordan du nemt kan arbejde med det.
Mød EG på byggeriets Molio konference 2022. Bliv klogere på intelligent brug af BIM-data og hør mere om LCA-beregninger.
Den nye bogføringslov stiller krav om digital bogføring. Men hvornår gælder det fra og hvad kan du gøre allerede nu?
Den nyeste software til byggebranchen, trends, inspiration og netværk: Kom til EG's event for alle parter i byggeriet. Gratis deltagelse i Glostrup og Aarhus.
EG's digitale løsninger hjælper orangutanger. Aalborg Zoo har ombygget deres anlæg til orangutanger med hjælp fra Ajour Systems platform i byggeprocessen.
En ny BIM-viewer integration lanceres snart til EG Constructions brugere med 3D som en del af brugerfladen.
Ved en reception i juni blev det fejret, at Ajour System nu er en del af EG Construction. 24 medarbejdere er fysisk flyttet i EG's lokaler i Odense.
Ved en reception i juni blev det fejret, at Ajour System nu er en del af EG Construction. 24 medarbejdere er fysisk flyttet i EG's lokaler i Odense.
En ny BIM-viewer integration lanceres snart til EG Constructions brugere med 3D som en del af brugerfladen.
Byggeriet får større og større behov for at arbejde digitalt. I 2023 kommer desuden nye krav til bæredygtighed og klima for især nybyggeri. EG Construction har flere tiltag, der kan understøtte byggevirksomhedernes forretning i forhold til de nye krav.
Byggeriet får større og større behov for at arbejde digitalt. I 2023 kommer desuden nye krav til bæredygtighed og klima for især nybyggeri. EG Construction har flere tiltag, der kan understøtte byggevirksomhedernes forretning i forhold til de nye krav.
Ajour System er specialiseret i Software-as-a-Service til byggebranchen, herunder software til alle faser af byggeriet.
Den 26. april deltager EG med EG Sigma og EG Ajour System på konferencen BIM CLIMATE på Arkitekt-skolen Aarhus. Konferencen handler om det digitale som katalysator for forandring, CO2-reduktion og bæredygtighed i byggebranchen.
EG CS:Kvalitet er en nyt mobilt værktøj til kvalitetsstyring af projekter. Et komplet værktøj med tjeklister, drag and drop og automatisk fejlkontrol, som man kan tilpasse sit eget fag. En nyhed til den danske byggebranche.
EG offentliggør i dag, at selskabet har underskrevet aftale om køb af den danske softwarevirksomhed Ajour System A/S
Det har været et begivenhedsrigt 2021 i EG Construction. Vores 'sammenbragte familie' er vokset, senest i oktober med EGs opkøb af to finske it-selskaber.
EG kommer nu med et helt nyt tilbuds- og kalkulationsprogram, EG SmartKalk til det danske byggeri.
I den nye ferielov er der to måder, du som virksomhed kan udbetale ferietillæg til dine medarbejdere på. Du kan blive klogere på de to udbetalingsmodeller her.
EG køber det danske softwarefirma PM El-Beregning og fortsætter en ambitiøs ConTech-strategi i den skandinaviske byggebranche.
I 2020 er Gottliebs omsætning steget med 40 millioner kr. Digitale værktøjer EG Sigma er helt afgørende for at understøtte virksomhedens vækst.
Hvordan er det nu..? Vi har tre gode tip til EG Lønservice i ærmet, som kan hjælpe dig i hverdagen.
Vi ved, at mange af jer har været udfordret i forhold til at forstå beregningen og værdien af feriedage efter den nye ferielov.
En gang imellem er det godt at samle op på, hvad det egentlig er, vi leverer i den lønservice-pakke, vi har aftalt med jer.
For at kunne komme godt tilbage på sporet og sikre, at I får den support og service, som I er vant til hos EG Lønservice, har vi for en periode ændret vores åbningstider på telefonsupporten.
Deltag på et af EG Constructions populære, corona-sikre webinarer og få ny viden om, hvordan du kan spare tid og penge i hverdagen. De fleste webinarer er gratis.
Danmarks fem mest it-modne håndværksfirmaer er kåret, og denne gang er der fuld plade til EG's håndværkerløsninger. Alle vindere bruger en eller flere it-løsninger fra EG.
Som EG One kunde, kan du nu nemt integrere Equity løsningen, til automatisk opfølgning af udestående fakturaer.
Fynsk murerfirma Holm & Eistrup er med i opløbet om at vinde titlen som Danmarks mest it-modne håndværksvirksomhed. EG One har været en hjørnesten i firmaet siden starten i 2017.
Murer- og Ingeniørfirmaet Bjarne Larsens brug af EG Sigma sikrer langt hurtigere tilbudsberegning og meget bedre overblik.
Vi har spurgt over 1.600 mestre i dansk byggeri, hvordan de driver forretning, og deres erfaringer kan du nu bruge gratis i dit firma.
EG køber softwarefirmaet Sigma Estimates A/S. Det strategiske opkøb skal styrke softwareløsningerne til den skandinaviske byggebranche.
Hvor f….. er boremaskinen? Du kender det sikkert. Du står og skal bruge et stykke værktøj, og 'nogen' i firmaet har lånt det. Men hvem er gået med det, og hvor er det?
Coronatiden viser, hvor vigtigt det er at du kan arbejde fleksibelt med it og online. På vores webinarer får du tips og tricks der gør din hverdag nemmere i firmaet med fx EG One it-programmet.
Fire håndværkerfirmaer med en IT-løsning fra EG A/S tog førstepladsen i hver deres fagkategori ved Årets Håndværker 2020, der blev afholdt for niende år i træk.
EG Lønservice er partner og sponsor, når Årets Håndværkere 2020 bliver kåret fredag d. 12. juni.
MESTERTESTEN er en online-test, hvor du kan få en personlig rapport og gode råd inden for økonomi, styring af sager og kalkulation, ganske gratis.
EG har købt norske Holte og satser på at gøre byggebranchen mere digital i Skandinavien. For branchen udnytter ikke it nok. Hvad betyder det for kunderne?
En ny funktion i håndværkernes it-løsning EG One gør, at mester nu kan overføre langt mere data fra EG Visual Kalkulation til kalkulationen i projekter.
Corona-tiden et godt tidspunkt at tænke over nye måder at arbejde på. Kan du arbejde hjemmefra - eller endnu nemmere - klare det meste på din mobil?
Vinderne af it-prisen til Dansk Byggeris it-messe er gode til at løfte deres forretning. De er gode til at spare tid og udnytte data. Det giver overblik over økonomien.
EG har købt softwarevirksomheden Holte, som er markedsleder i Norge inden for software til byggebranchen.
EG's håndværker-løsninger scorer hattrick igen Tre ud af de fem vindere til årets it-messe har it-løsninger fra EG Byg & Installation. De tre vindere er Blikkenslagerfirmaet Steffen Petersen ApS i kategorien tilbudsgivning, Murermester Ove Larsen A/S i kategorien administration og tømrer-, murer- & entreprenørfirmaet Wils A/S i udførelse
Det er allerede efterår, og om kort tid skal du afslutte dit årsregnskab. Hvert år får vi i supporten mange henvendelser om årsrapporten, og derfor har vi her samlet nogle af de vigtigste områder, du skal være opmærksom på. Heldigvis er der stadig tid til at gøre regnskabet færdigt, men du skal alligevel begynde at forberede din regnskabsmæssige afslutning af året.
Vil du gerne se, hvem du kommer til at tale med, når du ringer ind til os? Her kan du se os og få at vide, hvilke områder, vi hver især er eksperter i.
Skal du være med i konkurrencen i år om at vinde titlen som en af de mest IT-modne virksomheder? Hos EG er vi i fuld gang med nomineringerne til konkurrencen Danmarks mest IT-modne håndværksvirksomhed 2019. Det er fagbladet Mester Tidende, der hædrer de digitale frontløbere i bygge- og anlægsbranchen, og det gør bladet på Dansk Byggeris IT-messe d. 4. og 5. februar 2020.
EG har købt softwarevirksomheden CalWin A/S, der i mere end 20 år har været markedsleder herhjemme med branchesoftware til installationsbranchen. Hvilken betydning får den satsning? Det kan du læse i interviewet med Frank Kragelund Hansen, der er Manager for EG's division Byg & Installation.
EG har opkøbt det danske IT-firma CalWin A/S, der udvikler og leverer softwareløsninger til installatør-branchen. Købet er det tredje i løbet af fire måneder.
Med input fra mere end 1.000 håndværksmestre er MesterGuide '19 et vigtigt værktøj til at lære fra de bedste i branchen.
Danmarks mest it-modne håndværkere er netop blevet offentliggjort, og for fjerde år i træk har flere af vinderne valgt at bruge et it-system fra EG Byg & Installation
Året går på hæld, og det er tid til at slutte dit årsregnskab af. Hvert år på denne tid får vi mange henvendelser i supporten om årsrapporten, og her har vi samlet nogle af de vigtigste områder, du skal være opmærksom på.
Den næste generation af håndværkere gider ikke virksomheder, der holder fast i ringbind og gammeldags ugesedler. De forventer en digital arbejdsplads. Der er rift om unge, friske kræfter på byggepladserne, så har din håndværksvirksomhed styr på det digitale, får du flere ansøgninger.
En anbefaling fra en nabo, der har fået noget lavet, er det bedste, du kan få. En anmeldelse på nettet er det næstbedste.
Der skrives tusindvis af anmeldelser af virksomheder og produkter på nettet hver dag. Få dårlige anmeldelser kan skræmme dine kunder væk og omvendt, kan gode anmeldelser være lige præcis det sidste skub, der får kunden til at vælge dig. Derfor kan det være en rigtig god forretning at tænke i kundeanmeldelser.
Nu bliver det snart endnu nemmere at bruge EG Visual Kalkulation. Fra torsdag den 4. oktober 2018 får EG Visual Kalkulation et helt nyt design, der gør løsningen nemmere at bruge. Og som noget helt nyt kan du nu også benytte mængdekontrol, når du laver beregninger.
Mange virksomheder i byggeriet har brugt foråret på at blive klar til de skærpede persondataregler i GDPR. Og opgaven er bestået: Datasikkerheden har fået det bedre end nogensinde, vurderer ekspert fra Deloitte. Også virksomhedernes bundlinjer kan få en positiv afsmitning af de optimerede procedurer.
Der er gang i hjulene, og alt tyder på, at 2018 bliver et år, der kan byde på store muligheder for vækst for mange virksomheder. Men selvom øget omsætning og medfølgende vækst er et drømmescenarie for de fleste, følger der også en række udfordringer med, som, hvis de ikke håndteres korrekt, kan hæmme og sågar skade væksten på langt sigt.
Du får kun it ind i din virksomhed, hvis det er nemt at bruge. Sådan lyder anbefalingen fra Ulrik Holm Rasmussen og Casper Eistrup Frederiksen, der for nylig startede murer og entreprenørvirksomhed i Aarup på Fyn. Og it-værktøjer er en nødvendighed for at klare sig i konkurrencen i dag. For iværksætterne har it-systemet lige fra begyndelsen hjulpet med at træffe de rigtige beslutninger.
Der er masser at glæde sig over i den nye release til EG Visual. Opdateringen til Visual version 5.7 er en større optimering, der indeholder mange funktioner, som flere håndværkere og installatører har efterspurgt. Har du ikke installeret opdateringen endnu, så skynd dig at gøre det. Her finder du nogle eksempler på, hvad opdateringen indeholder.
Du behøver ikke at være professionel beregner som Jan Nielsen for at få glæde af integrationen mellem EG Visual Kalkulation og Bluebeam.
Løbende efterkalkulation hjælper med at holde styr på din bundlinje. Selvom det går godt for byggebranchen lige nu, er risikoen for konkurs stor, viser ny analyse fra Dansk Byggeri. Derfor skal du gøre dig særligt umage og kigge dine byggesager igennem, også når de er afsluttede, så du kender din kerneforretning, og ved hvilke sager og kunder, der er bedst for din virksomhed.
Har du arbejdssedler liggende i vinduet i arbejdsbilen eller gamle byggesager med oplysninger om ansatte liggende frit fremme på kontoret, er du måske en af dem, der ikke lever op til de nye regler.
Tømrerfirmaet Glud i Horsens kører alle byggesager, registreringer og virksomhedens regnskab i EG Xena.
Bluebeam gør det muligt at måle op på pdf-tegninger, og med den nye integration gør det din tilbudsgivning langt hurtigere og mere effektiv.
Besøg vores stand på BYGGERI'18, og få en demonstration af EG One, vores nye, komplette løsning til byggebranchen. Med EG One er der sat nye standarder for digital dokumenthåndtering, kvalitetssikring og tids- og materialeregistrering. Du har altid det fulde overblik, har alle dine dokumenter lige ved hånden og kan foretage tids- og materialeregistrering på farten. Du kan efter behov udvide med ny funktionalitet og fx gøre brug af EG Lønservice, EG Kalkulation og meget mere.
To nordjyske håndværkere modtog i denne måned priser som årets mest it-parate virksomheder. For begge håndværksvirksomheder har digitaliseringen blandt andet resulteret i en bedre bundlinje og bedre fastholdelse af medarbejderne. Priserne uddeles af Dansk Byggeri og anerkender et målrettet arbejde med it-værktøjer.
I næste uge kan du møde EG Byg & Installation på Dansk Byggeris it-messe. Du kan blandt andet få en demonstration af den nye, komplette løsning til byggebranchen og hilse på folkene bag EG Lønservice. På scenen præsenterer EG en økonomiekspert og en håndværksmester, der vil diskutere, hvordan du ruster dig til et travlt byggeår i 2018.
I sidste uge markerede murerfirmaet Bjarne B. Larsen sit navne- og generationsskifte med en reception i Egtved Idræts- og Multicenter. Det var samtidig markeringen af en gennemgribende digitalisering af murerfirmaet, som Bjarne Larsens søn har sat gang i. Bjarne Larsens søn Simon Hulsrøj Larsen overtog pr. 1. januar 2018 firmaet sammen med partneren Henrik Stensgård Eriksen.
Løn under sygdom: Influenza er en af de hyppigste årsager til sygefravær, og når virus rammer, risikerer du, at sygemeldingerne strømmer ind. Det er ærgerligt og besværligt for alle. For mester rejser det hvert år spørgsmålet om, hvordan den sygdomsramte skal aflønnes.
For tredje år i træk gik hele 3 af de i alt 5 priser som årets mest it-modne byggevirksomhed til håndværksmestre, der benytter it-løsninger fra EG Byg & Installation.
Store som små virksomheder og organisationer er forpligtede til at overholde de nye regler om persondata. Reglerne træder i kraft i maj 2018, så tiden er inde til at overveje, hvilke persondata du gemmer.
Lige nu taler alle om EU's persondataforordning, også kaldet GDPR, der træder i kraft i maj 2018. Men hvordan påvirker det din forretning som håndværker og installatør? Hvad skal branchen være opmærksom på? Det kan du læse mere om i denne artikel.
Har du ansatte på lønningslisten, er der en række ting, du skal være opmærksom på ved årsskiftet 2017-2018. Som det er tilfældet hver år, er en stribe takster, der ændrer sig i det nye år. Du skal også være sikker på, at du får placeret feriepengene rigtigt.
Ungdommens Røde Kors' kampagne En Hjælpende Hånd arbejder for bedre vilkår til børn og unge og gør samtidig op med fordomme om håndværksfaget. EG One støtter.
Det kan aflæses direkte på bundlinjen, om din virksomhed har styr på timeforbruget og lønudgifterne. Her får du 4 gode grunde til at give god og korrekt løn som arbejdsgiver.
Når du som håndværker giver tilbud på en opgave, risikerer du at overse det nøgletal, der har den største betydning for din pris og den type opgaver, du kan være med på.
Den heldige vinder af "Spot en lappeløsning" og dermed en fodboldrejse til England til en værdi af 12.000 kr., blev Jimmy Kofoed-Skov fra KSR15-Byggefirma. Tillykke til Jimmy!
Vi har åbent