Københavns Ejendomme skal anvende EG MainManager
Københavns Ejendomme, KEJD, har ansvaret for kommunens ejendomme og leverer teknisk service til 58.000 kolleger i Københavns Kommune, så de sammen kan skabe en bedre hverdag for københavnerne.
Efter et udbud med forhandling har EG vundet opgaven med at levere EG MainManager som et af de centrale systemer, der skal være med til at løse den opgave.
Omfattende analyse og samlet strategi
I forbindelse med udbuddet har KEJD gennemført et omfattende forarbejde. KEJD har blandt andet har gennemført en brugerevaluering af den eksisterende IT systemunderstøttelse af det samlede Facility Management (FM) område, udarbejdet et nyt IT-målbillede for den fremadrettede sammensætning af it-systemlandskabet i en FM Portal og fastlagt en overordnet strategi for, hvordan man skal nå sine mål, herunder ønsket om at optimere både brugerunderstøttelsen og brugeroplevelsen.
Som en del af portalen skal EG MainManager være med til at sikre
Effektiv ejendomsdrift
- Bedre kundeservice
- En fremtidssikret og fleksibel FM Portal løsning
- Understøttelse af compliance
Københavns Ejendomme har samtidig valgt en ”Best-of-Breed” tilgang til sin FM Portal.
Læs også om, hvordan Københavns Kommune valgte EG Bolig til ejendomsadministration