
Folkemødet er foreningernes årlige tingsted
Få steder mødes så mange forskellige medlemsforeninger som på Folkemødet, der demonstrerer betydningen af det folkelige engagement.
Når Director Lisbeth Bekker tager turen mod Folkemødet i Allinge, er det med en klar forventning om faglige samtaler og værdifulde møder med aktører fra hele Foreningsdanmark.
“Jamen, Folkemødet er jo et super eksempel på, hvad foreningslivet og de medlemsdrevne organisationer kan. Her mødes professionelle fra de store organisationer med de frivillige fra NGO’erne. Det er jo en slags tingsted for foreningerne” siger Lisbeth Bekker.
Her udveksles holdninger til alverdens emner, lige fra iltsvind til feministisk økonomi, men også erfaringer om, betydningen af den levende forening og hvordan man bedst drifter foreningen, så den har muskler til at løfte de administrative opgaver og på samme tid varetage medlemmernes interesser.
“På Folkemødet har vi altid mange gode dialoger om, hvordan man kan optimere sin foreningsdrift med et medlemssystem som EG Membercare, og det er ikke bare salgsgas. Interessen er stor, og de enkelte foreninger taler også sammen indbyrdes, hvilke jo er naturligt nok. For det er vigtigt at foreningen fungerer, hvis man skal fastholde meningen med foreningen” siger Lisbeth Bekker.
En af de ting, som vi kommer til at tale meget sammen om i år, er hvordan man kan engagere og ikke mindst fastholde medlemmerne, og hvordan man kan engagere dem så meget i foreningslivet, at de vælger at bruge tid som frivillige. Det kan være ved at påtage sig større opgaver som medlem af bestyrelser, men det kan også være den helt lavpraktiske del, der handler om at lave et lokalt loppemarked en gang om året til fordel for lokalforeningen.
Uanset hvilke opgaver foreningen ønsker løst, handler det om at gøre det så nemt som muligt for de frivillige at deltage. Når først lysten er der, må den ikke druknes i besvær med at finde maillister eller problemer med at organisere tilmeldinger til arrangementet. Det skal bare køre”, siger Lisbeth Bekker, der også peger på samfundsmæssige gevinster ved at gøre medlemmerne mere aktive:
“Lige nu er vi i færd med at se på, hvad det betyder for især ældres trivsel at være en aktiv del af en forening. Det vi foreløbig kan se på tværs af alle de ældreorganisationer og andre foreninger, der benytter vores medlemsstyringssystem er, ikke overraskende, at ældre, der er aktive i en forening, også er gladere og trives bedre. Så spørgsmålet er egentlig bare, hordan vi sikrer at flere ældre kan være aktive medlemmer i foreningslivet, så længe som muligt”, siger Lisbeth Bekker.
Mød EG Membercare på Folkemødet
Hvis du vil høre mere om vores deltagelse på Folkemødet, invitere os til en debat eller bare aftale tid og sted for et uformelt møde, så kontakt EG's Folkemødekoordinator, Communication Manager Per Roholt på peroh@eg.dk eller +45 20609736.
Bind forening og medlemmer tættere sammen
Med EG Membercare kan du automatisere og håndtere alle medlemsdata sikkert og effektivt i et digitalt setup. Løsningen er udviklet specielt til professionelle foreninger med medlemmet i fokus.
